INRI ROAD Křesťanská studentská organizace

INRI ROAD Křesťanská studentská organizace

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Čo sme zažili v Brne v ak. roku 2014/2015
Brno
12.7.2015 12:00Jana Pletkova

Čo sme zažili v Brne v ak. roku 2014/2015

Rada by som sa pozrela na uplynulý rok a vyjadrila vďačnosť Pánu Bohu za to všetko krásne, čo sme ako mladí ľudia navštevujúci INRI road zažili. Je toho mnoho, a som moc vďačná, že to nie sú len študentské bohoslužby, ktoré navštevovalo mnoho ľudí, ale aj skupinky cez týždeň, sobotné obedy či herné/filmové večery. Máme pocit, že tento rok bol prelomový čo sa týka priateľstiev, a už teraz sa tešíme na leto (kde sa s mnohými znovu stretneme) a tiež na nový školský rok, ktorý už pomaly pripravujeme!

Aby ste trošku mohli nasiaknuť brnenskú atmosféru, popíšem niektoré udalosti, ako som ich videla ja. Bude to taký súhrn aktivít (zďaleka nespomeniem všetko!), a Vy samozrejme vôbec nemusíte čítať každý odstavec – vyberte si časti, ktoré sa Vám budú zdať zaujímavé Usmívající se.

 

Skupinka Žijme (s) Bohem!

Veľmi inšpiratívny čas, kde sme sa mohli baviť o živote kresťana. Mohli sme pozerať videá, rozprávať sa o tom, čo robíme vo svojom živote pre Boha, ako sa zdieľame o svoju vieru s ostatnými, čo sa nám darí a čo nie, pozerali sme videá aj filmy, takisto bol úplne najkrajší čas nad Bibliou s priateľmi, kde sme sa nemuseli báť vyjadriť nepochopenie a pochybnosti, a o to viac sme boli šťastní, keď sme počuli ostatných hovoriť myšlienky, na ktoré by sme sami nikdy neprišli. Sme vďační, že táto skupinka fungovala celý školský rok, a že nás na nej bolo vždy hodne.

Dámska skupinka

Stretávali sme sa pravidelne každú stredu večer, niekedy u nás doma (Havelkovi), niekedy v iných miestnostiach zboru na Střední. Zo začiatku sme rozoberali rôzne témy, ktoré nás zaujímali (ako zvládať stres, čo pre nás znamená priateľstvo,...), ale potom sme prešli na pravidelné čítanie knihy „Láska jako životní styl“ od Garyho Chapmana. Bolo úžasné s pár kamarátkami uvažovať nad dôležitými vlastnosťami milujúceho človeka, ako sú láskavosť, trpezlivosť, odpustenie, pokora, zdvorilosť, štedrosť, poctivosť. Mňa samú to veľmi obohacovalo, a príjemné dámske prostredie pri čajíku, sušienkach, ma napĺňalo pokojom a radosťou. Svoj zmysel naplnila aj zdieľacia časť, kde sme sa sem-tam aj posťažovali, keď sa niekomu niečo nedarilo, mal zdravotné problémy, problémy v práci a v škole... A trávili sme čas aj pri spoločných hrách, kde sme sa odreagovali a zasmiali. Ani neviem opísať, ako som vďačná za každé toto stretnutie.

damska skupinka

Sdílecí skupinka

Ďalšia duchovná skupinka podobného zamerania. Osobne som na ňu kvôli času nemohla chodiť, ale počula som o nej mnoho pozitívnych ohlasov. Dievčatá, ktoré ju viedli, dokázali účastníkom pripraviť príjemné zázemie na to, aby sa mohli zdieľať o veciach, ktoré prežívali, a veľa aj chválili Boha. Dokonca to nebola skupinka čisto adventistická, ale účastníci boli rôznych vierovyznaní, a teda diskusie bývali vzájomne obohacujúce.

Chváliaca skupinka

V INRI máme spevník, kde je mnoho piesní. A som moc rada, že sme ho tento rok využívali úplne naplno, nielen na tejto skupinke. Každopádne, snažili sme sa vytvoriť mladým ľuďom priestor pre vďačnosť, aby si pospomínali, čo všetko pre nich každý týždeň Pán Boh robí. A tak teda prebiehala aj chváliaca skupinka – spievali sme, niekedy sme si čítali Bibliu, kde je veľa veršov o chvále Boha, a všetko sme to zakončovali koliečkom, kde každý povedal, za čo je vďačný. Moc veľa pre mňa znamenalo, keď mi niektorí účastníci spätne hovorili, že vďaka tej skupinke začali viac uvažovať počas týždňa nad tým, čo prežívajú a tešili sa, že to budú môcť vo štvrtok povedať nahlas! Kiež by sme pociťovali vďačnosť každý deň! Pán Boh toho pre nás robí tak veľa!!!

Pánska skupinka, diskusná skupinka

Aj mladí páni sa rozhodli stretávať, a podarilo sa im urobiť super partu, ktorá sa navzájom podporovala, a povzbudzovala k aktívnemu životu. Keď sa na to pozerám takto retrospektívne, tak vidím, že chlapci, ktorí do tejto pánskej skupinky chodili, boli prítomní aj pri ostatných aktivitách, sú dobre zapojení v mládeži, a aj nám veľmi pomáhajú v organizácii.

Pánska skupinka v polke semestra plynule prešla do diskusnej skupinky, kde sa prizvali už aj dievčatá a širší okruh, a vedúci skupinky krásne moderoval všetky debaty.

Prebehla aj jedna Skupinka o prezentovaní, kde prišlo až 12 ľudí. Toto stretnutie bolo veľmi užitočné pre naše profesie, pretože študenti sa často v školách stretávajú so správnym vystupovaním, prezentáciami, ... ale predsa len sme sa v diskusii dostali aj ku kazateľom, sobotným školám, a práci v cirkvi.

Mládeže a sobotné obedy

Tieto aktivity nie sú vyslovene INRI road, avšak ľudia v nich sme stále tí istí a mne príde divné to odlučovať, takže preto som zaradila v tomto mojom spomínaní aj toto. Myslím, že piatok večer a sobota celý deň spolu zmenili v našich vzťahoch snáď najviac. Soboty sme si začínali i zakončovali spolu, a bol to požehnaný čas. Niekedy mi takéto frázy prídu prázdne, ale po tomto školskom roku naozaj neviem, ako inak by som to nazvala, než požehnané! Obzvlášť veľa pre mňa znamená, že sme začali prekračovať fiktívne „hranice“ medzi zborami, a mnoho času sme strávili s našimi priateľmi zo zboru Lesná. Mám radosť, že niekedy už človek „nevie, kam patrí“ – lebo až vtedy si začína najlepšie uvedomovať, že patrí Pánu Bohu, a že je napísaný nie na nejakom ľudskom zozname, ale v zoznamoch Božích detí Usmívající se... Mám radosť z mládeží a sobôt!

mladez

mladez

Modlitební týden mládeže

Vzácny týždeň, kedy sme sa stretávali každý jeden deň a diskutovali spolu nad pripravenými úlohami o Návratoch, či Hľadaní stratených. Tým, že sme spolu boli každý deň, tak sa vytvorilo také špeciálne prostredie, kde sme už mohli hovoriť o svojich názoroch a skúsenostiach hlbšie, a aj modlitby jeden za druhých boli také „iné“. Bol to super týždeň!

Veletržní

Všetci sme sa stretli aj na tejto mega-akcii a všetky skúsenosti Petra Staša sme poctivo počúvali a vstrebávali. Sme radi za to, že sme sa mohli pripojiť k tejto veľkej debate o tom, či „TO FUNGUJE“, a táto veľká akcia v nás žila ešte dobrých pár týždňov po nej, pretože sme sa k niektorým myšlienkam vracali na skupinkách, diskutovali sme, hovorili sme si, čo sa nám páči, čo nás oslovilo.

fotka z veletrzniho

Deň bol náročný, vypočuli sme si mnoho myšlienok, ale predsa väčšina z nás zostala aj na večer, kedy sme zažívali krásne chvíle pri „profesionálnych spevákoch“ zo skupiny Only His, kde človek niekedy sedí s otvorenými ústami nad talentmi týchto mladých ľudí. Na úplný záver sme sa mohli skľudniť v Malom sále, ktorý sa premenil na čajovňu s upokojujúcou atmosférou, kde sme pri malých stolčekoch mohli prežívať tiché rozhovory s priateľmi.

koncert

Študentské bohoslužby

Bežne píšem článok iba zo študentských bohoslužieb, ale tentokrát som proste musela napísať o viac akciách. Preto nebudem teraz venovať už toľko času každej jednej z 9 študentských bohoslužieb, ale dám Vám odkazy k jednotlivým článkom, kde nájdete fotky a aj podrobnejšie spomienky na ne.

  • ŘÍJEN: Pomocná ruka (Ondra Černoch)

Jedna z mnohých myšlienok, ktoré zazneli bolo napríklad, že pokiaľ pomoc nevychádza zo srdca, tak je úplne zbytočná. Více zde.

  • LISTOPAD: Až do poslední slzy (Jan Majer)

Kde Jéňa hovoril aj o tom, že aj keď nás niekto „zahodí do koša“, tak Boh nám dáva novú šancu a znova nás z toho koša vyberá. Více zde.

  • PROSINEC: Já nechci, proč zrovna já (Tomáš Dymáček)

Kázanie o ľudskej prirodzenosti, ako sa nám niekedy nechce robiť dôležité veci. Najvzácnejšie časti boli tie, kde Tomáš hovoril osobné skúsenosti o svojej službe, a o tom, ako bol „povolaný“. Více zde.

  •  LEDEN: Tabula rasa (Jiří Veselý)

Myšlienka, ktorá človeku zostala v hlave bola: nestačí nečiniť zlo, treba činiť dobro! Více zde.

  • ÚNOR: Na slovech záleží (Michal Balcar)

Na tejto študentskej bohoslužbe sme sa venovali tomu najdôležitejšiemu Slovu, logos. A tiež tomu, ako toto Slovo môžeme našimi slovami predať ďalej. Více zde.

  • BŘEZEN: Opičí past (Ota Janoušek)

Otík nadviazal na minuločnú študentskú bohoslužbu, kde nám kázal on, a tentokrát sme sa tiež bavili o štedrosti, o tom, ako pomáhať potrebným ľuďom. A na to, aby sme mohli niečo dostať, tak musíme mať prázdne ruky. Více zde.

  • DUBEN: Dýchej (Lenka Havelková)

V apríli som si dovolila kázať ja Usmívající se. Hlavná myšlienka, okolo ktorej som sa neustále točila bolo: „Modlitba je dýchaním duše.“ A tak som teda rozmýšľala nad prepojením dýchania a modlitby: Čo nám bráni „dýchať“? Čo nám pomáha v „dýchaní“? V aktivite sme každý mohli nafúknuť balón a tým symbolicky vizualizovať modlitbu. Více zde.

  • KVĚTEN: Tajemství mezi Marsem a Venuší (Marek Harastej)

Tajomstvo medzi mužom a ženou? Ako si nájsť partnera? Marek sa s nami pozrel na príbeh Izáka a Rebeky, a vyvodil z toho niekoľko dôležitých ponaučení do našich životov. Více zde.

  • ČERVEN: V cele své identity (Aleš Kocián)

Posledná študentská bohoslužba bola snáď jedna z najlepších. Myslím, že nás všetkých Aleš Kocián oslovil svojou úprimnosťou a téma, ktorú nadhodil, bola veľmi dôležitá: nenálepkovať druhých ľudí. Je to hrozné, keď sa niekto dostane do škatuľky, z ktorej už nikdy nemôže výjsť. A ešte krajšie je, že Pán Boh nás neškatuľkuje. Počuli sme aj o príbehu väzňov a tiež sme si zažili na vlastnej koži, aké to je dostať nejakú nálepku (ja som bola Chytrolín) Usmívající se. Více zde.

pozvanky vsechny

Hudobné a sportovní odpoledne

Minulé roky spolu so začiatkom skúškového obdobia INRI road trošku vymrelo. Skončili skupinky, a všetká aktivita. Tento rok sa nám zdalo, že je aktivít viac, než cez školský rok. Takže ku koncu sme sa stretávali pomaly každý deň! Usmívající se Dve popoludnia boli ešte špeciálne, a to hudobné a športové.

Hudobné popoludnie sme začali zmrzlinou v meste, potom sme šli na Jakubské námestie, kde v strede stojí klavír, tak sme na námestí spievali. Dokonca sa k nám pridali aj jeden chlapec a dievča, čo boli z inej cirkvi a pritiahli sme ich svojimi piesňami. Potom sme pokračovali v čajovni, kde sme najskôr niečo málo pojedli, zahrali sme sa pár spoločenských hier a potom sme sa učili spievať nové piesne, ktoré máme v spevníkoch, ale preskakujeme ich, lebo ich nepoznáme. Bolo to nezabudnuteľné popoludnie a večer, a myslím, že niečo také určite budúci rok zopakujeme!

Športové popoludnie bolo v Lužánkach, ako inak. Mali sme tam húpacie siete, slack line, pétanque, futbalovú loptu, a frisbee. Decká boli šťastné, že sa pekne „vyšantili“ Usmívající se.

hudebni odpoledne

hudebni odpoledne

sportovni odpoledne

Krsty mladých

Jedna z najkrajších vecí, ktoré sa udiali v tomto roku boli krsty našich 7 kamarátov. Každý jeden z nich sú neoddeliteľnou súčasťou našich mládeží a skupiniek, a sme za nich moc radi. Krstili sa na dva krát (najskôr 6 mládežníkov a potom ešte 1), a oba rázy sme sa spontánne stretli v čajovni, a dlho do večera sme boli spolu, spievali sme, bavili sme sa, a „oslavovali“ spolu s Bohom ich úžasné rozhodnutie.

fotka krtu

krest

Honzík, ako študentský kazateľ, a ja, jeho žena, sme moc vďační za to všetko, čo sa tu deje. Vidíme v tom obrovskú Božiu milosť, že sa môžeme stretávať, že môžu byť všetky skupinky a všetky aktivity. Takisto sme vďační, že je tu veľa mladých, ktorí sú ochotní organizovať veci, venovať čas druhým ľuďom, a verím, že sa navzájom povzbudzujeme smerom k Bohu a Jeho kráľovstvu. Kto toto číta, a ešte medzi nás nechodí, chcela by som touto cestou všetkých pozvať! Nechceme žiť iba pre seba, chceme, aby nás bolo viac... Ste všetci vítaní!

Bože, díky za tento úžasný rok!

Lenka Havelková

Upozornění

Týden duchovní obnovy je zrušen z důvodu malého zájmu.

Oznámení

Spuštěno přihlašování na Adventistickou identitu a RAIL tour.

DNES

Zobrazit kalendář
Církev adventistů sedmého dne ADRA Railtour Za obzorem Youth for Jesus Adventist-laymen's services and industries AW Rádio Církev adventistů sedmého dne Česká republika Přišel zemřel zvítězil HopeTV Adventist World BibleTV Mládež.net Církev adventistů sedmého dne Slovensko
Page generated in 0.3465 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál