INRI ROAD Křesťanská studentská organizace

INRI ROAD Křesťanská studentská organizace

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Ohlédnutí za ADRA brigádou v Brně 2015
Brno
2.8.2015 20:41Jana Pletkova

Ohlédnutí za ADRA brigádou v Brně 2015

Pomáhali jsme v Hospici sv. Alžběty, Domově sv. Markéty pro matky s dětmi v tísni a v Masarykově onkologickém ústavu.

Zkráceně jsme v azylovém domě pomáhali dopoledne se školkou, kam přišly předškolní děti, a odpoledne zase v rodinném koutku, kam chodili školáčci. Krátký čas mezitím jsme využívali na pomoc s úklidem ve školce a společných prostorech domova. Přestože jsou zde klientky zapojovány do každodenního úklidu společných prostor a instruktorky i učitelky dělají vše, co je v jejich silách, je tu pouze jeden údržbář. A tak jsme rádi pomohli s jednoduššími pracemi, na které jim nezbývá čas, jako umytí světel a dezinfekci hraček. Když jsme se v pátek loučili, děti nás dokonce objaly a ptaly, zda ještě někdy přijdeme. Nevím, jak ostatní, ale já si rozhodně všechny děti, které jsme potkali, pamatovat budu. Týden zde mi mnoho dal – minimálně vědomí, jak moc jsem „bohatá“ a že to doopravdy není o materiálních věcech. Mám své zázemí, milující rodinu, přátele a mohla jsem si užívat bezstarostné dětství. Jsem ráda, že jsem tedy mohla trávit čas s dětmi, které mají život v některých ohledech těžší, ale jsou vděčné za maličkosti.

V hospici dobrovolníci pomáhali hlavně venku – a doslova makali jako šroubci. Později ve fotogalerii budete mít možnost vidět veliký kus zahrady, který pomohli zvelebit. Řezaly se větve, hrabala hlína, přesívaly kameny, přesazovaly růže a sázely sukulenty a zvelebovalo místo, kam mohou být klienti vyvezeni ven na sluníčko. Jedna naše dobrovolnice měla dokonce každý den možnost s některými klienty trávit čas, povídat si s nimi a věnovat se jim. Ve dnech, kdy trochu poprchávalo, dobrovolníci pomáhali s úklidem uvnitř – pomohli vydrhnout dřevěné schody, o kterých si návštěvníci myslí, že byly zrestaurovány, jak prokoukly, umyli recepci, skleněné dveře a našla se i chvíle pro pomoc personálu s technikou či třídění ozdob. Vždy, když se za námi večer vraceli, únavou téměř nemohli chodit, ale byli rozjaření s úsměvem od ucha k uchu a těšili se na další den, kdy kolikrát dělali i „přesčas“.

V onkologickém ústavu byly domluvené návštěvy tří oddělení, kde dobrovolníci strávili vždy asi hodinu a půl, ve které společně s pacienty zpívali lidové písně, povídali si - vše dle přirozené potřeby pacientů. Na jednom oddělení si dokonce přisedla mladá paní doktorka a zpívala chvíli s dobrovolníky.

Večer jsme si vždy povídali o tom, co za práci jsme udělali, zda nastal nějaký problém s obyvateli zařízení nebo personálem, zda vše proběhlo v pořádku a modlili se. Byli jsme vděční, že počasí vycházelo – že jsme dokonce mohli přes komplikaci s velkou pomocí personálu hospice strávit jeden večer grilováním, že se na nás přijel podívat Marek Harastej jako koordinátor INRI road, Zdeňka Severinová jako vedoucí DC ADRA Znojmo a část večerů s námi trávit pracovník a bývalý vedoucí ADRA brigády Kuba Dostál. Jsme rádi, že týden nebyl jen o práci, ale úsměvech, vzájemného předání něčeho hodnotného, přestože ne materiálního, a že jsme krom deskových her mohli čas strávit i v laser game a tam si vše vyjasnit :-).

Jako hlavní pořadatelka jsem vděčná za všechny dobrovolníky, kteří do Brna přijeli. Za jejich ochotu věnovat kus svého volna druhým lidem, obětovat poslední dny své dovolené a pomáhat. Jsem velmi vděčná Pánu Bohu, že nás opatroval od všech úrazů, poslední dny nám dodával sil a že jsme vždy věděli, jak zareagovat (snad) tak nějak správně na lidi, kteří pomoc potřebovali. Brzy se budete moci podívat na fotogalerii, protože obrázky vypoví mnohem více, a když budete sledovat náš FB, budete si moci postupně číst reakce jednotlivých dobrovolníků, co jim tento týden dal, proč jsou rádi, že mohli v Brně pomáhat. Těším se, že pokud se nepotkáme v průběhu roku na nějaké pomoci, tak nejpozději za rok, když Pán dá, při další ADRA brigádě v Brně.

Veronika Justrová

1. část seznamu, co jsme dělali

 

seznam splněného

Fotogalerie

Upozornění

Týden duchovní obnovy je zrušen z důvodu malého zájmu.

Oznámení

Spuštěno přihlašování na Adventistickou identitu a RAIL tour.

DNES

Zobrazit kalendář
Církev adventistů sedmého dne ADRA Railtour Za obzorem Youth for Jesus Adventist-laymen's services and industries AW Rádio Církev adventistů sedmého dne Česká republika Přišel zemřel zvítězil HopeTV Adventist World BibleTV Mládež.net Církev adventistů sedmého dne Slovensko
Page generated in 0.4111 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál