INRI ROAD Křesťanská studentská organizace

INRI ROAD Křesťanská studentská organizace

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Nezabiješ! Již ten, kdo se hněvá na svého bratra...
Pro všechny
20.6.2016 14:01Lenka Hodrova

Nezabiješ! Již ten, kdo se hněvá na svého bratra...

Rada by som Vám ukázala jeden zaujímavý text, ktorý som doteraz čítala úplne inými očami. Mal pre mňa iný význam, a zrazu tam vidím ešte iný dôraz :-).

Keďže som už ten lingvista :D (t.j. študujem jazyky, filológiu, a tak)... tak viem, že existujú rôzne polysémantické či homonymné slová :-) Aj v našich jazykoch to máme, že jedno slovo má viac rôznych významov. A tak teda aj v pôvodných jazykoch Biblie existujú slová, ktoré nám pri preklade dávajú možnosti viacerých variant.

Takže som sa rozhodla, že si text, ktorý som si vybrala pre svoje osobné štúdium, prečítam so všetkými poznámkami pod čiarou (bežne to tak moc nerobím, lebo si tak hovorím, že predsa to, čo je nad čiarou bolo vybraté ako to "najlepšie"), teraz som si však povedala, že sa budem zaujímať o všetky rôzne dostupné varianty, ktoré boli nájdené, i o rôzne významy daných slovíčok (ich polysémiu). Nerobila som to teda úplne hĺbkovo, že by som sama hľadala v pôvodných origináloch (to inokedy ;-) ), akurát som sa sústredila aj na poznámky pod čiarou :-). Snáď Vás to neunudilo už teraz :D

A teraz už text!

Mat 5:21-22

Slyšeli jste, že bylo řečeno otcům: "Nezabiješ! Kdo by zabil, bude vydán soudu." Já však vám pravím, že již ten, kdo se hněvá na svého bratra, bude vydán soudu; kdo snižuje svého bratra, bude vydán radě; a kdo svého bratra zatracuje, propadne ohnivému peklu.

V prvom rade Vás teraz prosím, aby ste si prečítali tieto verše tak, ako sú. Skúste pouvažovať o tom, ako na Vás pôsobia, o tom, čo nám radia do života...

A teraz uvediem ešte aj poznámky pod čiarou + "nový" text :-)

otcům - dávným otcům
bratra - + bez příčiny
snižuje - kdo řekne "raka" (tj. obviňuje z prázdnoty před Bohem)
radě – synedriu
zatracuje - kdo řekne "blázne" (tj. obviňuje z bezbožnosti)

Slyšeli jste, že bylo řečeno dávným otcům: "Nezabiješ! Kdo by zabil, bude vydán soudu." Já však vám pravím, že již ten, kdo se hněvá na svého bratra bez příčiny, bude vydán soudu; kdo obviňuje svého bratra z prázdnoty před Bohem, bude vydán radě (synedriu); a kdo svého bratra obviňuje z bezbožnosti, propadne ohnivému peklu.

Tak. Neviem ako Vy, ale ja tu zrazu vidím o moc širší dosah týchto slov. Už to nie je len o hnevaní sa na brata... ale je to aj o nejakom posudzovaní jeden druhého... Nie je to len o tom, aby sme niekomu nepovedali "ty blázon", ... ale tento text nás varuje, aby sme uznávali našich blízkych a rešpektovali ich cestu za Pánom Bohom... Brali ich (a aj seba!!!) tak, že ešte "nie sme hotoví", ešte nie sme "dokonalí" a určite nie sme ešte "svätí"... Taký je iba Pán Boh, a my každý ideme pomaličky za Ním :-)

  • Ako chápete ten text Vy?
  • Čo pre Vás znamená?
  • Je pre Vás dobrou radou?
  • Nemáte s tým niekedy problém?

Na úplný záver pridám ešte dva verše, ktoré sa mi k tomu perfektne hodia, a sú z iného miesta z Biblie.

Rim 14:1+4

Bratra ve víře slabšího přijímejte mezi sebe, ale nepřete se s ním o jeho názorech.
...

Kdo jsi ty, že soudíš cizího služebníka? O tom, zda obstojí, či ne, rozhoduje jeho vlastní pán. A on obstojí, neboť Pán má moc jej podepřít.

Ja sama s tým mám asi niekedy problém. Neuvedomujem si, že nevidím do srdca, a vnímam len vonkajšie prejavy "lásky k Bohu", a mám pocit, že niektorí moji priatelia proste "majú problém" - a niekedy ich odsúdim :-( . Tento text je teda pre mňa obrovským výkričníkom (!!!), aby som "nezabíjala" tých ľudí. Boh vidí do srdca, na rozdiel odo mňa, a On vie, čo každý človek prežíva a kde je. A ako vidíme v tom poslednom verši - On má moc podoprieť, a vďaka Nemu obstojíme!

Tak sa podporujme, a neodsudzujme! :-)

Nádherný požehnaný čas Vám všetkým ;-)

Lenka Havelková

Plánované akce

  • V příštích 14 dnech se nic nekoná
Zobrazit kalendář
Církev adventistů sedmého dne ADRA Railtour Za obzorem Youth for Jesus Adventist-laymen's services and industries AW Rádio Církev adventistů sedmého dne Česká republika Přišel zemřel zvítězil HopeTV Adventist World BibleTV Mládež.net Církev adventistů sedmého dne Slovensko
Page generated in 0.1486 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál