INRI ROAD Křesťanská studentská organizace

INRI ROAD Křesťanská studentská organizace

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Společné darování krve
Ostrava
25.4.2017 15:02Jana Pletkova

Společné darování krve

V úterý 25. dubna jsme vyrazili společně darovat krev. V 7.00 jsme se potkali u vstupu do Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava. Tentokrát jsme se sešli ve čtyřech (další kamarádi a známí chodí individuálně).

dárce

Darování krve je velká příležitost, jak pomoct lidem, kteří to potřebují. Tuto činnost je možné absolvovat jako prvodárce (bez nutnosti objednání) nebo jako pravidelný dárce (objednaný na konkrétní termín). Z nás nebyl poprvé nikdo, někteří už mají za sebou dokonce několik desítek odběrů. Je možné darovat plnou krev, krevní plazmu nebo krevní destičky.

Průběh odběru je následující:

  • vyplnění dotazníku dárce
  • evidence dárců (kontrola osobních údajů, měření tlaku a teploty, případně registrace nového dárce)
  • odběr vzorku krve k předodběrovému vyšetření
  • předodběrové občerstvení (teplý čaj a rohlík)
  • kontrola vyplněného dotazníku a posouzení zdravotního stavu lékařem
  • vlastní odběr krevních složek
  • poodběrové občerstvení (horký nápoj a tyčinka/pečivo)
  • pokladna (vydání potvrzení o odběru, předání poukázky na občerstvení, cestovné, daně)

V případě objednaného dárce se celková doba odběru pohybuje mezi 1–2 hodinami. Také záleží, zda jdete darovat plnou krev (vlastní odběr trvá 5–10 minut), krevní plazmu (vlastní odběr trvá 45–90 minut) nebo krevní destičky (vlastní odběr trvá kolem 90 minut), a kolik je spolu s Vámi objednáno lidí (objednává se na konkrétní půlhodinu). Jak vypadá konkrétní průběh v ostravském Krevním centru se můžete podívat na následujícím videu:

Proč chodím darovat krev já? V prvé řadě mě k tomu inspirovat můj taťka, který absolvoval už více než 100 odběrů, a potom kamarádka v Brně, která nás jako mládežníky k dárcovství před rokem a půl motivovala. Kdysi někdo řekl, že „darovaná krev dává jiným šanci na život“. Tak to prostě je. Samozřejmě je pravda, že každý člověk nemůže být dárcem krve (viz Často kladené otázky), ale domnívám se, že kdo tu možnost má, tak by to měl alespoň jednou zkusit. Věřím, že potom zjistí, že darování krve je užitečná činnost. A mimo to, pokud se sejde dobrá parta dárců, můžete prožít veselé chvíle se sestřičkami, ostatním personálem i mezi sebou. Třeba jako tentokrát :-)

společná fotka

Těším se, že se příště potkáme i s Vámi.

Honza Havelka

Upozornění

Týden duchovní obnovy je zrušen z důvodu malého zájmu.

Oznámení

Spuštěno přihlašování na Adventistickou identitu a RAIL tour.

2. září

Zobrazit kalendář
Církev adventistů sedmého dne ADRA Railtour Za obzorem Youth for Jesus Adventist-laymen's services and industries AW Rádio Církev adventistů sedmého dne Česká republika Přišel zemřel zvítězil HopeTV Adventist World BibleTV Mládež.net Církev adventistů sedmého dne Slovensko
Page generated in 0.3052 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál