INRI ROAD Křesťanská studentská organizace

INRI ROAD Křesťanská studentská organizace

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Reportáž z říjnové studentské bohoslužby
Ostrava
17.10.2018 14:28Lenka Havelková

Reportáž z říjnové studentské bohoslužby

Studentská bohoslužba: Co říci závěrem?

Druhé úterý v říjnu se uskutečnila poslední ostravská studentská bohoslužba s Honzou Havelkou jako INRI kazatelem. Tuto událost si nenechalo ujít přes 40 mladých lidí. Na úvod jsme spolu s kapelou zazpívali 3 chvály. Honza Richter poté pozval dopředu Havelkovy a ti se krátce představili. Ptal se jich, jak by představili Ostraváky na svém novém působišti. Honza s Lenočkou odpověděli, že se nepotvrdily zvěsti o Ostravácích, které slyšeli před téměř 2,5 lety. Což snad všechny přítomné zahřálo u srdce. I v Ostravě jsou podle nich milí a příjemní lidé a objevili zde pěkná místa, kde se rádi procházeli.

Bohoslužba měla několik částí. V té první proběhla aktivita, kterou si připravili Havelkovi. Jednalo se o anketu s 10 otázkami typu: která kniha/film končí větou… Odpovědi jsme zadávali do aplikace Kahoot!, kterou jsme si stáhli do mobilu. Bylo velmi zábavné, sledovat, kolik lidí odpovědělo správně, kdo byl rychlejší a vedl průběžné pořadí. Zvláště, když se to seklo a nemohli jsme odpovědět na jednu otázku. Vítěz si odnesl sáček karamelek.

Další částí nás provedl Honza. Mluvil o slůvku „amen“. Pochází z hebrejštiny a převzaly jej všechny ostatní jazyky. V překladu znamená: jistě, věrně, vpravdě, staniž se. Někdy se jím vyjadřuje definitivní konec. Amen také znamená stvrzení modlitby nebo souhlas s obsahem modlitby. M. Luther toto slovo považoval za výraz nepochybující víry (věřím, že mě Bůh slyší a vyslyší).

Po Honzovi dostala slovo Lenočka a podělila se s námi o své vnímání slova amen. Krátce poté, co uvěřila, měla problém slovo amen vůbec vyslovit, protože nechtěla ukončovat kontakt s Bohem. Často Bohu řekla jen dobrou noc. Stává se, že při modlitbě měníme hlas, slovník… Jsme jiní mezi křesťany a jiní mezi nevěřícími lidmi. Jako by Bůh nebyl přítomen. Měli bychom si proto uvědomit, že náš život by měl být jednou velkou modlitbou. Dávejme si pozor, aby amen nebylo jako položení telefonu. Vždyť tím vyjadřujeme svou víru.

Oba vstupy byly odděleny instrumentální hudbou se známou melodií a my jsme mohli vstřebat to, co bylo řečeno. Pak znovu vystoupil Honza. Připodobnil slovo amen k podávání ruky. Lidé si podávají ruku na znamení stvrzení smlouvy, jako vyjádření důvěry nebo při obnovení narušeného vztahu. V Bibli se se slovem amen setkáme na konci Žalmů, uvozuje Ježíšovy výroky, ukončuje Pavlovy listy. V knize Zjevení je termínem Amen označen sám Ježíš Kristus (Zj 3,14). V poslední kapitole Jan tímto slůvkem podtrhuje své přání, aby Ježíš už přišel.

Když Honza domluvil, přišla na pódium Ellen Klodová. Zaposlouchali jsme se do krásné melodie písně You rise me up. Nechyběl ani Příběh víry, zkušenosti, chvály a závěrečná modlitba. Havelkovi obdrželi dárek a dočkali se i potlesku publika. Jsme rádi, že se s nimi můžeme setkat ještě na několika událostech, např. na deskovkách.

Nakonec, jak je dobrým zvykem, se šlo do Metra, kde bylo nachystáno pohoštění. Mohli jsme si popovídat s lidmi, které jsme delší dobu neviděli, i se starými známými. Některým se nechtělo odcházet, proto se končilo až v pozdních nočních hodinách.

A proč se tahle studentská bohoslužba vlastně jmenovala Co říci závěrem? Vypráví se anekdota, že tuhle otázku položil jeden farář svým ovečkám po příliš dlouhém kázání a dostalo se mu odpovědi: „Amen“, otče!

Verča Cz.

Plánované akce

  • V příštích 14 dnech se nic nekoná
Zobrazit kalendář
Církev adventistů sedmého dne ADRA Railtour Za obzorem Youth for Jesus Adventist-laymen's services and industries AW Rádio Církev adventistů sedmého dne Česká republika Přišel zemřel zvítězil HopeTV Adventist World BibleTV Mládež.net Církev adventistů sedmého dne Slovensko
Page generated in 0.2212 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál