INRI ROAD Křesťanská studentská organizace

INRI ROAD Křesťanská studentská organizace

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
RAIL tour 2016 – Rady a tipy (nejen) pro nováčky
Pro všechny
13.6.2016 17:18Jana Pletkova

RAIL tour 2016 – Rady a tipy (nejen) pro nováčky

Vzhledem k tomu, že se letos závodu RAIL tour zúčastní spoustu nových závodníků, rozhodl jsem se sepsat několik rad a tipů, na co si dát pozor, čeho se vyvarovat, na co nezapomenout…

Vše vychází ze zkušeností mého týmu nebo dalších účastníků, které jsem zaznamenal během předchozích pěti ročníků závodu. Vezměte prosím v úvahu, že se jedná o mé osobní názory, a možná tedy nebudete se vším souhlasit (je možné, že jsou Vaše zkušenosti jiné). Každopádně popisuji situace, které opravdu nastávají, ačkoliv jsou mnohdy úsměvné Usmívající se

Všechny chyby a rady si můžete nejprve prohlédnout v následujícím videu:

Méně je někdy více

Během necelých pěti dní závodu ujdete pěšky podle Vaší strategie a sil 80–165 km. Sice je někdy možnost nechat zavazadla v úschovně (pozor, že většina nádražních úschoven už je dnes zrušených) nebo za prvním stromem či keřem za nádražím, ale většinou si všechny své věci ponesete s sebou (typicky při horských přechodech, kdy se nevracíte do výchozího místa). Každý kilogram navíc se tedy pronese. Na závod toho moc nepotřebujete, takže zbytečnosti nechte doma a postačí Vám menší batoh (já osobně používám batoh o objemu 34 litrů). A určitě nic nenoste v rukou (igelitky apod.), ale vše mějte v batohu na zádech (nebo alespoň k batohu přivázané).

Nejlepší bota je žádná bota

Pokud si nechcete udělat puchýře a znepříjemnit si závod už po prvním dni, tak chodťe v pořádné obuvi (botasky, běžecké boty, …). Naprosto nedoporučuji sandále, kroksy apod. a už vůbec ne na cesty do hor. Také je velmi důležité, abyste měli boty předem prošlápnuté. Jít v nově zakoupené obuvi je vyloženě chyba.

U bot mám ještě jedno doporučení. Vždy, když je to možné (ve vlacích, při čekání na nádraží, před spaním), tak se vyzujte a umyjte a usušte si nohy. Při tom počtu kilometrů jsou nohy za každé osvěžení rády. Tady se Vám budou hodit i ty sandále, do kterých se můžete ve chvílích volna přezout.

Jak si kdo ustele, tak si i lehne

Na RAIL tour se sice moc nespí (s osmi hodinami denně se rozlučte, i když i to může být dobrá strategie), ale na nějaký spánek také dojde. A právě v těchto chvílích je potřeba mít alespoň nějaký komfort – teplo ve spacáku a karimatku pod sebou. Určitě nemá význam s sebou táhnout stan (tolik zase spát nebudete, stan je dost těžký, pod širákem se spí krásně a občas se Vám i zadaří pod něco zalézt) a podle mě i samonafukovací karimatka je zbytečná (a hlavně objemná). Doporučuji nějaký letní (lehčí a menší) spacák a pěnovou karimatku. Rozhodně to ale nepodceňte. Ležet celou noc (nebo těch pár hodin) na tvrdé zemi a třást se zimou není vůbec příjemné a vůbec se nevyspíte.

Štěstí přeje připraveným

Výdrž dnešních smartphonů je cca 1 den, a pokud ještě hodně voláte, vyhledáváte spoje, používáte internet a navigaci, tak Vám baterie vydrží ještě méně. Někdo tento problém řeší náhradními bateriemi (ne každý mobil toto umožňuje), někdo s sebou nosí powerbanku (velice doporučuji) a někdo se spoléhá, že vybitý mobil zapojí do zásuvky někde v lese Usmívající se Pokud zrovna necestujete ECčkem nebo 1. třídou v rychlíku, tak ve vlaku telefon většinou nedobijete. Samozřejmě se Vám občas může zadařit zavítat do restaurace nebo objevit volnou zásuvku na nádraží, ale moc bych se na to nespoléhal. Nezapomeňte, že bez alespoň jednoho funkčního mobilu nebudete moci pokračovat v závodu (nemohli byste totiž nahlašovat dobytí checkpointů), proto je potřeba být předem připravený.

Práce kvapná, málo platná

Pravidlo §6 jasně stanovuje, že "za dosažení checkpointu se považuje fotografie u samotného objektu (hradu, vrcholu hory…), případně u cedule označující daný objekt (hrad, vrchol, zámek, vesnice…) či poslední veřejnosti přístupné místo." Je tedy nutné se vždy (v rámci možností) vyfotit až těsně u checkpointu. Fotografie z větší vzdálenosti Vám sice může získat čas, ale zároveň Vás může připravit o body. Komise rozhodčích má totiž právo udělit penalizace za porušení pravidel (§16) a v minulosti se to i stávalo.

A teď, babo, raď!

Pokud jde i navigování, tak máte dvě možnosti – buď budete mít externího navigátora nebo se budete navigovat sami. První varianta je jednoznačně lepší. Navigátor sedí v klidu doma, zkoumá mapu, vyhledává spoje, sleduje ostatní týmy a po telefonu Vás naviguje a informuje. Na Vás pak je to "jen" odchodit. Kvalitního a zkušeného navigátora však někdy aby člověk pohledal, takže občas nezbývá než se navigovat sami Usmívající se V tomto případě je však nutné počítat s tím, že ten člověk, který bude v týmu dělat navigátora, si moc neodpočine. Ve chvílích, kdy ostatní mohou spát nebo jen tak polehávat ve vlaku, navigátor musí plánovat a promýšlet další postup týmu. Časově i psychicky je to velice náročné. Pokud navíc nemáte k dispozici internet v mobilu nebo offline mapy, můžete se snadno ztratit (stalo se už tolikrát) a také nemáte možnost sledovat pozice ostatních týmů. Nemáte-li tedy dosud žádného navigátora, doporučuji Vám se ještě po někom poohlédnout.

Voda – základ života

V létě je vedro, je potřeba hodně pít a při závodě obzvlášť. To ví každý. Dejte si však pozor, abyste měli při sobě dostatek pití i během dlouhých horských přechodů. Klidně se Vám může stát, že půjdete 30 km v kuse a na žádnou studánku nebo obchod (především v noci) nenarazíte. Případná dehydratace Vám může způsobit nemalé potíže.

Kniha – přítel člověka

Je pravda, že při dlouhých vlakových přejezdech se může člověk nudit (pokud zrovna nespí nebo nejí), ale encyklopedii bych kvůli tomu netahal. Namísto toho bych zvolil kapesní vydání nějaké knihy nebo její elektronickou verzi. To stejné platí i o jízdních řádech. Doba, kdy se používalo knižní vydání (případně traťové jízdní řády), je dávno pryč. Mobilní aplikace jsou vynikající náhradou.

Chybami se člověk učí

A na závěr situace, která sice ve skutečnosti nikdy nenastala, ale pojí se s úsměvným přáním. Vzpomínám si, jak jednomu z pravidelných závodníků při jeho první účasti maminka na rozloučenou přála: "Užij si ten vlakový zájezd!" RAIL tour opravdu není vlakový "zájezd". Ale to poznáte na vlastní kůži Usmívající se

Věřím, že Vám všechny uvedené rady a tipy pomohou lépe se na závod připravit. Kromě tohoto příspěvku se můžete v blízké době těšit ještě na jeden podobný článek, který však bude zaměřen na něžné pohlaví Usmívající se

Honza Havelka

Upozornění

Týden duchovní obnovy je zrušen z důvodu malého zájmu.

Oznámení

Spuštěno přihlašování na Adventistickou identitu a RAIL tour.

DNES

Zobrazit kalendář
Církev adventistů sedmého dne ADRA Railtour Za obzorem Youth for Jesus Adventist-laymen's services and industries AW Rádio Církev adventistů sedmého dne Česká republika Přišel zemřel zvítězil HopeTV Adventist World BibleTV Mládež.net Církev adventistů sedmého dne Slovensko
Page generated in 0.3656 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál